Narzędzia informatyki

Informatyka to nie tylko programowanie. Każdy programista powinien również potrafić posługiwać się komputerem i zainstalowanymi na nim aplikacjami. Przedmiot Narzędzia Informatyki ma na celu upewnienie się, że każdy student wie co to arkusz kalkulacyjny oraz wprowadzić trochę bardziej zaawansowane narzędzia, które przydadzą się w tworzeniu sprawozdań czy prac naukowych.

Excel

Microsoft Excel Pierwszym narzędziem był Excel z pakietu Microsoft Office. Na zajęciach ćwiczyliśmy, rozwiązując zadania, wykonywanie obliczeń jak i ich graficzną reprezentację. Można było nauczyć się wielu ciekawych funkcji, jak i przećwiczyć i dopracować wcześniej poznane.

Scilab

Scilab Duża nowością była była dla mnie, alternatywa do płatnego MATLABA, aplikacja o nazwie Scilab. Narzędzie to łączy matematykę z programowaniem. Znajdziemy w nim typową dla języków programowania składnię, komendy wydawane z linii poleceń, lecz oprócz tego zawiera on wiele funkcji matematycznych, które pozwolą rozwiązać w szybki sposób nawet skomplikowane zadania.

LaTeX

LaTeX LaTeX czyli technologia, którą wykorzystuje się na całym świecie do sporządzania prac naukowych, czy artykułów do poważnych pism. Wykorzystując TexMaker'a poznaliśmy sposób redagowania takich tekstów oraz wyeksportowania go do dowolnej postaci (artykułu, broszury, plakatu, książki, czy prezentacji), dzięki wybudowanym lub stworzonym przez siebie szablonom.

Inkscape i Gimp

Inkscape i Gimp Pod koniec semestru w ramach zajęć pojawiły się dwa programy graficzne, do grafiki wektorowej oraz edycji grafiki rastrowej. Pierwszy z nich to Inkscape, dzięki któremu można tworzyć z prostych kształtów skomplikowane grafiki (loga, kształty, desingy), których zmiany rozmiaru, czy kolorów nie wpłyną negatywnie na ich jakość. Drugi program to Gimp - w tym przypadku na zajęciach skupiliśmy się na obróbce zdjęć. Wtedy pierwszy raz wykonałem ręcznie swój pierwszy HDR.

Wykłady

Wykład Warto również wspomnieć o wykładach, na których oprócz podstaw LaTeX poznaliśmy historię komputerów, zasady działania praw autorskich i dystrybucji programów. Niby nic takiego, a podejrzewam większość nie zwraca na te rzeczy szczególnej uwagi. Doprecyzowanie i przekazanie w atrakcyjnej formie wykładu rozwija wiedzę i spojrzenie na świat.

Narzędzia informatyki to przyjemny przedmiot, który dodaje do naszego arsenału szereg przydanych umiejętności z różnych dziedzin.

A co wy sądzicie o tym przedmiocie?

Wykorzystana grafika: Excel, Scilab, LaTeX

Rafał Rudol

Przeczytaj więcej wpisów tego autora.

Poznań http://rudol.pl
lub zasubskrybuj przez RSS przy użyciu Feedly!